RotaKanada olarak siz sadece Montreal College’i mi temsil ediyorsunuz?

Evet, Montreal College’nin Türkiye’deki tek temsilcisiyiz. 10’larca ülkeden 100’lerce okullu temsil edip, odağımızı kaybetmek istemiyoruz. Gerek sosyal imkanları, gerek refah düzeyi, gerek eğitim esnası ve sonrasında çalışma imkanlarıyla uluslararası öğrenciler için dünyadaki en uygun şehir olan Montreal’de, sadece ve sadece günümüzün ve geleceğin mesleki eğitimlerini veren en başarılı okulla çalışmak istedik.

Montreal College’in kayıt için belirlemiş olduğu başlıca şartlar nelerdir?

Montreal College’de eğitim dili İngilizce olduğu için, iyi derecede (dersleri anlayabilecek ölçüde) İngilizce bilmeniz bir ön koşuldur. Bunun için, eğitim dili İngilizce olan bir okuldan mezunsanız diplomanız veya IELTS/TOEFL sınav sonuç belgeniz veya bunlardan hiçbirisi yoksa, Montreal College ile Skype üzerinden mülakat yaparak verilen eğitimleri anlayabilecek düzeyde İngilizce bildiğinizi göstermeniz yeterli olacaktır. İngilizce düzeyinize ilave olarak, kayıt olmayı planladığınız diploma programına dair bir eğitim altyapınız veya iş tecrübeniz olması zorunlu olmamakla beraber dersleri daha rahat kavrayabilmeniz ve eğitiminizden daha çok verim alabilmeniz için önerilmektedir.

Vize başvuru süreci ne kadar sürmektedir?

Montreal College’den kabul mektubunuz geldikten hemen sonra CAQ (Certificate of Acceptance for Quebec) başvurunuzu yapmaktayız. Bu süreç yaklaşık 3 hafta, CAQ başvurunuzun ardından öğrenci vizesi (Student permit) başvurunuz için ortalama 2-3 hafta sürmektedir. Bu süreçleri firmamız sizin adınıza takip edip başvuruları da sizin adınıza yapmaktadır.

Montreal College uluslararası öğrencilere eğitim verme kriterini sağlıyor mu?

01/06/2014 itibariyle Kanada’da eğitim görmek isteyen uluslararası öğrenciler sadece Kanada Hükümeti tarafından akredite olmuş kurumlarda (designated learning institution) eğitim alma hakkına sahiptir. O19338447682 akreditasyon numarasıyla (designated institution number)  Montreal College’de bu kurumlardan birtanesidir.

Montreal College’de ki eğitimimi tamamladıktan sonra Montreal’de çalışabilir miyim?

Evet. Eğitiminizi tamamladıktan sonra work-permit alarak Montreal’de çalışabilirsiniz. Daha fazla detay için http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/index.html ziyaret edebilirsiniz.

Montreal College’de ki eğitimimi tamamladıktan sonra Kanada göçmenlik programı için hak elde edebilir miyim?

Evet. Eğitimi tamamladıktan sonra Quebec göçmenlik planı için 12 puan elde etmektesiniz.

Montreal College’de ki eğitimin kariyerime ne gibi katkısı olacaktır?

Montreal College’in IT alanındaki bütün diploma programları IT alanındaki kalifiye iş gücüyle, piyasadaki ihtiyaçları buluşturmaya yöneliktir. Montreal College’in iş dünyası odaklı eğitimleri sayesinde mezunlarının yüzde 93’ü Kanada’da ilk 12 ayda iş bulup çalışmaya başlamaktadır.

Montreal College’de ki eğitimler beni akreditasyon sınavlarına da hazırlar mı?

Evet. Eğitiminizi tamamlamanızın ardından Microsoft, Oracle, Cisco, vb akreaditasyon sınavlarına girebilirsiniz. Montreal College aynı zamanda birçok kurumun akreditasyon sınavlarının düzenlendiği bir merkez de olduğu için bu sınavlara da %50’ye varan indirimlerle girebilirsiniz.

Eğitim süresince Montreal’de çalışabilir miyim?

01/06/2014 itibariyle Quebec eyalatinde eğitim gören uluslararası öğrenciler eğitim esnasında part-time çalışma hakkına sahiptir. Dolayısıyla Montreal College’de ki eğitiminiz esnasında part-time olarak çalışabilirsiniz.

Eğitim esnasında staj ve proje imkanları nelerdir?

Montreal College’de ki diploma programları ilk 8 ay teorik eğitim sonraki 4 ay ise staj veya proje olanakları sunar. Öğrencilerin yetenekleri, tercihleri, beklentileri dahilinde öğrenciler son 4 ayda staj yapabilir veya proje hazırlayabilirler. Gerek staj yapmaktaki gerekse proje hazırlamaktaki amaç ilk 8 ay süresince alınan eğitimleri pratiğe dökerek öğrencileri iş hayatına hazırlamaktır.

Montreal College’de bir çok diploma programı var. Hangi programın bana daha uygun olduğuna nasıl karar verebilirim?

Öncelikle Montreal College’deki bütün diploma programları sektörel ihtiyaçlar ve yeni nesil trendler doğrultusunda belirlenmiş olup, müfredatı da yine bu doğrultuda öğrencilerini iş hayatına en verimli şekilde hazırlamaya yöneliktir. Bu bağlamda hangi programı seçerseniz seçin, kariyerinize son derece geçerli ve geleceği parlak bir alanda yön vermis olacaksınız ancak eğitim geçmişiniz, ilgi alanlarınız ve eğer varsa iş tecrübelerinize uygun bir program seçerseniz hem dersleri daha rahat kavrayabilir hemde kariyerinize daha sağlam bir adım atabilirsiniz. Program seçimleriniz konusunda da bizden destek alabilirsiniz.

Montreal College’de eğitim almaya karar verdim. Ne yapmalıyım?

İngilizce bildiğinize dair kanıtlar ve diplomalarınız ile birlikte Ankara veya İstanbul ofislerimizden birisine uğrayabilirseniz Montreal College’e kaydınızı yapabilir ve vize sürecinizi başlatabiliriz.

Kalacağım yeri siz mi ayarlıyorsunuz?

Bütçeniz ve tercihlerinize göre size alternatifler sunabilir ve rezervasyonlarınızı da yapabiliriz.

Okul ücretleri ne kadardır ve nasıl ödeniyor?

Montreal College’in program ücreti 12.000 CAD’dır. Dilerseniz peşin, dilerseniz de 3 taksitte firmamıza veya direkt olarak Montreal College’e ödeyebilirsiniz.

Okul ücretlerini vize başvurusundan önce mi ödüyorum?

Hayır. İlk aşamada sadece 250 CAD kayıt ücreti ödüyorsunuz kalan 11.750 CAD’ı ise vizeniz çıktıktan sonra ödüyorsunuz.