Montreal Hakkında

MONTREAL HAKKINDA

Montreal, yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip olan, en az 80 farklı etnik topluluğu sınırları dahilinde barındıran, muhteşem kokulu güzellikleri, olağanüstü müzeleri, antikacıları ve birinci sınıf restoranları ile öğrencilerin keşfedebileceği “Kanada’nın Kültür Başkenti” olarak da tanınan Kanada’nın Avrupa’ya en çok benzeyen şehridir.

Tarihsel olarak Montreal, Kanada icin ticaret, ekonomi, teknoloji, havacılık, ilaç, eğitim, tasarım, kültür, turizm, film ve dünya meseleleri için stratejik bir merkez oluşturmuştur. Bütün bu özellikleri ile, Kuzey Amerika’nın en çok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapan şehirlerinin başında gelir. Canlı atmosferi ve multikültürel yapısı ile de uluslararası öğrenciler için ideal yaşam alanı sunmaktadır.

 

Montreal Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

1. Montreal, Mont Royal’ın etrafında, şehrin adını alan yerden inşa edilmiştir. Dağda bulunan Mont Royal Park, New York’un Central Park’ını tasarlayan Frederick Law Olmsted tarafından tasarlandı. Montreal’de hiçbir bina, Mont Royal’ta bulunan ünlü Cross’dan daha uzun olamaz!

2. Montreal, her yıl 150’den fazla ülkeden, 18.000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve 2013’te yüksek öğrenim için 1 numaralı yer seçilmiştir. Montreal’de 4 tane uluslararası (Mc Gill Universitesi, Concordia Universitesi, Montreal Universites ve UQAM) üne sahip üniversite olmak üzere toplam 11 üniversite düzeyinde eğitim kurumu bulunmaktadır.

3. Montreal’de, şehrin altında 32 kilometreyi aşan ve birbirine tünellerle bağlı Yeraltı Şehri vardır. Tüneller alışveriş merkezlerine, 2000’nin üzerinde mağazaya, 7 metro istasyonuna, üniversitelere, bankalara, ofislere, müzelere, restoranlara bağlanmaktadır. Genel kaninin aksine, Montreal’lılar yeraltı tünellerini kisin soguktan kacmark yerine çoğunlukla yaz mevsiminde sicaktan kacmak icin kullanır.

4. Montreal, uluslararası etkinliklerde Kuzey Amerika’nın en önemli şehirlerinden biridir. Ünlü Cirque de Soleil, Montreal Uluslararası Caz Festivali, Just For Laugh Festivali, Uluslararası Havai Fişek Şöleni, Les FrancoFolies de Montréal, Montreal Bira Festivali, Montreal Reggae Festivali, Uluslararası Film Festivali, Uluslararası Sirk Festivali ile bir çok festivale ev sahipligi yapar. Helen Adası’nın doğu ucunda bulunan ve 146 dönüm arazi ile Quebec eyaletinin en büyük alanı olan La Ronde ise Kanada’nın en büyük ikinci eğlence tesisidir ve her yıl 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Ayruca dünyanın en yüksek çift raylı rollercoaster’ı da yine La Ronde’de bulunmaktadır.

5. Montreal, Paris’ten sonra dünya’da en çok Fransızca konuşulan 2. şehirdir. Bununla birlikte, çoğu Montreal’liler, özellikle şehir merkezinde, iki dilli hatta çoğu zaman 3. Dili bile konuşmaktadır. Şehir merkezlerinde alışveriş yapan kişiler iki dilliliğe işaret eden “Bonjour” ve “Hi” ile karşılaşmaktadır.

6. Montreal kişi başına düşen restaurant sayısı ile Kuzey Amerika’da New York’dan sonra ikinci sıradadır. Restaurant sahnesinde Montreal, dünya çapında menülerin ve birçok Michelin yıldızlı restaurantın olduğu kozmopolit bir yapıya sahiptir.

7. John Lennon’ın “Give Peace a Chance” şarkısının 1 Haziran 1969’da Montreal ‘de Queen Elizabeth Hotel’de yazıldığını biliyor muydunuz? Abd’ye gelmeyi reddeden John Lennon’un Kraliçe Elizabeth II, Fidel Castro, Charles de Gaulle, Monaco Prensesi Grace, Indira Gandhi, Nelson Mandela, Dalai Lama ve John Travolta gibi pek çok ünlü konuğu ağırlayan Queen Elizabeth Hotel’in 1742 numaralı odasında yazdığı “Give Peace a Chance” şarkısı bir süre sonra Amerikan savaş karşıtlarının marşı haline gelmiştir.

8. Dünyada üretilen akçaağaç şurubunun yüzde 85’inden fazlası Quebec eyaletinde üretilmekte. Akçaağaç çerezleri, akçaağaç yağı, akçaağaç şekeri, akçaağaç turşusu gibi öğeler Montreal’in spesiyalleri arasinda. İlkbaharda Temps des Sucres (şekerleme zamanı) adı verilen dönemde, insanlar bu tadların tadını çıkarmak için Montreal çevresindeki geleneksel şeker kulüplerine akın edip bu tadların tadını çıkarıyor.